W dniu 21 października 2014 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 (PO RYBY 2014-2020). Program ten zakłada wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), zaprojektowanego na lata 2014-2020. EFMR zastąpi Europejski Fundusz
Rybacki, wdrażany w latach 2007-2013.
Polsce przyznano ponad 531 mln euro, co wraz z wkładem z budżetu krajowego (ok. 179 mln euro) daje ok. 710 mln euro. Oznacza to, że nasz kraj jest w czołówce państw, które otrzymały najwięcej środków – alokacja ta stanowi jedną z 4 najwyższych w Unii Europejskiej. Polska plasuje się tuż za Hiszpanią, Francją i Włochami.
Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 opracowano na podstawie prawa unijnego. Zakłada on realizację 42. środków w podziale na siedem priorytetów:
- promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa;
- wspieranie zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej akwakultury (chów i hodowla organizmów wodnych);
- wspieranie wdrażania Wspólnej Polityki Rybołówstwa;
- zatrudnienie i spójność terytorialna na obszarach rybackich;
- wspieranie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury;
- zintegrowana polityka morska;
- pomoc techniczna.
W ramach priorytetów pomoc finansowa obejmować będzie nie tylko tradycyjnie rozumiane wsparcie sektora rybackiego, tak jak ma to miejsce w perspektywie finansowej 2007-2013, ale również nowe komponenty dotychczas finansowane z innych, niż Europejski Fundusz Rybacki na lata 2007-2013. Z PO RYBY 2014-2020 wsparcie będzie mogło dotyczyć także: rynku rybnego, kontroli i egzekwowania przepisów, gromadzenia danych oraz zintegrowanej polityki morskiej. Wsparciem będzie objęte, podobnie jak w PO RYBY 2007-2013, oprócz rybołówstwa morskiego, rybołówstwo śródlądowe oraz akwakultura, i w niewielkim zakresie także przetwórstwo. Przyjęcie przez rząd PO RYBY 2014-2020 umożliwia rozpoczęcie jego negocjacji z Komisją Europejską. (Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi)
Dokumenty interpretujące PO RYBY 2014-2020
- PO RYBY 2014-2020 - przyjęty przez KE
- Rozporządzenie PE i RE nr 1303 (ustanawiające wspólne przepisy różnych funduszy)
- Rozporządzenie PE i RE nr 508 (w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego)
- Ustawa o wspieraniu rozwoju sektora rybackiego z udziałem EFMiR z dnia 10.07.2015
Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS)
Jednym z działań, które realizowane będzie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) jest „LEADER”, czyli wspierany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS).
Instrument RLKS (ang. Community-led local development – CLLD) oparty jest na metodzie LEADER stosowanej w perspektywie finansowej Unii Europejskiej (UE) 2007-2013 w ramach:
- II filara wspólnej polityki rolnej jako „podejście LEADER”, czyli obowiązkowa oś 4 Leader programów rozwoju obszarów wiejskich współfinansowanych z EFRROW oraz
- wspólnej polityki rybołówstwa jako „zrównoważony rozwój obszarów zależnych głównie od rybactwa”, w ramach osi priorytetowej 4 programów operacyjnych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego.
Zatem RLKS jest instrumentem, który w ramach perspektywy finansowej UE 2014-2020 umożliwia zastosowanie metody LEADER także w ramach polityki spójności w ramach wspólnej podstawy prawnej, czyli art. 32-35 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013 r. str. 320).
RLKS zachowuje podstawowe założenia metody LEADER, a mianowicie:
- oddolność (szeroki udział społeczności lokalnej w tworzeniu i realizacji strategii),
- terytorialność (lokalna strategia rozwoju przygotowana dla danego, spójnego obszaru),
- zintegrowanie (łączenie różnych dziedzin gospodarki, współpraca różnych grup interesu),
- partnerstwo (lokalna grupa działania jako lokalne partnerstwo, w którym uczestniczą różne podmioty z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego),
- innowacyjność (w skali lokalnej),
- decentralizacja zarządzania i finansowania,
- sieciowanie i współpraca (wymiana doświadczeń i rozpowszechnianie dobrych praktyk).
Dokumenty interpretujące RLKS:
- Ustawa o RLKS z 20.02.2015
- Uzasadnienie do projektu ustawy o RLKS
- Obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju
- Obszar rybacki i akwakultury
- Wytyczne do opracowania LSR
- Zasady realizacji RLKS
Spotkanie przedstawicieli Departamentu Rybołówstwa MGMiŻŚ z Lokalnymi Grupami Rybackimi w dniu 23 listopada 2015 r.
Poniżej umieszczamy uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy na realizację operacji w ramach priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej" objętego Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze" 2014-2020, które wniesiono podczas spotkania przedstawicieli Departamentu Rybołówstwa MGMiŻŚ z Lokalnymi Grupami Rybackimi w dniu 23 listopada 2015 r.
Biorąc pod uwagę proponowane zmiany wniesione podczas spotkania w dniu 23 listopada 2015 roku, prezentujemy przetaczany już wcześniej projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach działań „Wsparcie przygotowawcze” i „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, w tym koszty bieżące i aktywizacja”, objętych priorytetem 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej” zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” 2014–2020.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że przedmiotowy projekt został udostępniony w BIP MGMiŻŚ oraz BIP RCL. Dodatkowo, projekt został zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakładce Wsparcie rolnictwa i rybołówstwa/PO RYBY 2014-2020/Legislacja/Konsultacje publiczne.