Rybacka Lokalna Grupa Działania

  
  

 Strona internetowa opracowana przez Rybacką Lokalną Grupę Działania "Roztocze"
współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Priorytetu 4
"Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej", zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze"
na lata 2014-2020 w zakresie działania "Koszty bieżące i aktywizacja".

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/virtual/r/rlgdroztocze/htdocs/strona/templates/rlgdroztocze/functions.php on line 180

W dniach 22-23 marca 2018 roku na Zamku Rycerskim w Sobkowie, mieszczącym się przy ul. Sobka 15, 28- 305 Sobków odbyła się Konferencja pt. ”Innowacyjne metody wylęgarnicze ryb łososiowatych, systemy recyrkulacji wody w produkcji ryb łososiowatych”, zgodnie z złożeniami I Projektu Współpracy, przewidzianego na 2018 rok pt. ”Wsparcie aktywności i kompetencji mieszkańców śródlądowych obszarów rybackich”. Partnerami, którzy przyczynili się do realizacji niniejszej konferencji były grupy: Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, Stowarzyszenie Dolina Karpia, RLGD "Opolszczyzna", Stowarzyszenie LGR Puszczy Sandomierskiej, Stowarzyszenie RLGD „Roztocze”, Stowarzyszenie RLGD „Z ikrą”, Stowarzyszenie RLGD „Jurajska Ryba”. W szkoleniu wzięli udział zaproszeni goście, rybacy z terenu współpracujących grup oraz pracownicy i członkowie Zarządu.

 

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się o godzinie 10.00 uroczystym przywitaniem gości przez Prezesa ŚRLGD - Wojciecha Sędka. Każdy z uczestników otrzymał program konferencji oraz gadżety promocyjne.

W dniu 22 marca, pierwszymi specjalistami którzy wygłosili serię wykładów byli Pan dr Radosław Kowalski oraz Pani dr inż. Beata Cejko z Instytututu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Poprowadzili oni serię wykładów dot. innowacyjnego wylęgarnictwa na co składały się tematy:

podstawy biologii rozrodu ryb oraz manipulacje hormonalne stosowane w rybactwie,
jakość ikry a efekty rozrodu – wpływ żywienia oraz sposobu pozyskiwania produktów płciowych na ich jakość,
kriokonserwacja nasienia ryb – możliwości aplikacyjne w gospodarstwach pstrągowych.
W dalszej kolejności, prelegenci Ziemowit Pirtań i Wojciech Jóźwiak – Aqualedge / GR. Pstrąg Tarnowo omawiali:

Proces zapłodnienia oraz obsadzania ikry ryb – kontrola stanu inkubowanej ikry
z zastosowaniem środków bakterio i grzybobójczych,
Produkcja dodatkowa i systemy multitroficzne oraz współzależne – innowacyjne podejście do obiegu zamkniętego wody.
Pierwszy dzień konferencji zakończył przejazd do gospodarstwa rybackiego w Karsznicach i zajęcia praktyczne na obiekcie, przeprowadzone przez Panów Michała Blitka, Radosława Kowalskiego oraz Ziemowita Pirtania. Po zakończonych zajęciach praktycznych oraz po powrocie do Zamku w Sobkowie odbyła się uroczysta kolacja.

Drugiego dnia konferencji 23 marca 2018 roku o godzinie 9.00 wykłady rozpoczął Pan dr Mariusz Szmyt z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, w temacie:

Innowacyjne metody wylęgarnicze lipienia: Utworzenie i optymalizacja podstawowych parametrów hodowlanych stada rozrodczego lipienia europejskiego (Thymallus thymallus L.) w zamkniętym obiegu wody (RAS)”.
II część konferencji przeprowadzili prelegenci, Pan Ziemowit Pirtań oraz Wojciech Jóźwiak - dotyczyła systemów recyrkulacji wody w produkcji ryb, na co składały się zagadnienia:

Perspektywy rozwoju akwakultury w kontekście nowych oraz istniejących
na rynku gatunków ryb,
Technologia RAS – perspektywy rozwoju, gatunki możliwe w hodowli,
Podstawy techologii RAS – innowacje i technologie w oczyszczaniu wody, żywienie ryb, rodzaje układów,
Podstawy biochemiczne przemian związków organicznych i nieorganicznych występujących w systemach hodowlanych.
Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co sprzyjało licznym dyskusjom
i wymianie doświadczeń pomiędzy uczestnikami konferencji. W trakcie prelekcji, uczestnicy zadawali pytania brali czynny udział w projekcie.